NASA píše Italům k výročí tragédie v Janově. Most se hýbal už v roce 2015

aktualizováno 
Před rokem v Janově pršelo, Martin Kučera přejížděl chvíli před polednem po Morandiho mostě propojujícím západní předměstí města s centrem. Mostovka mu zmizela před očima a on se svým náklaďákem padal do hlubin. NASA teď poslala italské prokuratuře analýzu, podle které se most výrazně hýbal už roky předtím.

Poslední dva pilíře starého Morandiho mostu v italském Janově pyrotechnici odstřelili koncem června. Jeho část se zřítila loni 14. srpna a o život tehdy přišlo 43 lidí. Úřady kvůli demolici evakuovaly z nejbližšího okolí na 3 500 lidí. Martin Kučera pád mostu přežil, o pár měsíců později už seděl za volantem náklaďáku.

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově zřítil z pětačtyřicetimetrové výšky. Jeho řidič Martin jako zázrakem přežil. (14. srpna 2018)

Americká NASA nyní na základě analýzy laboratoře Jet Propulsion Laboratory (JPL, Laboratoř proudového pohonu), která je jedním z hlavních vývojových center vesmírného výzkumu sídlící v Pasadeně, tvrdí, že se most výrazně hýbal už od roku 2015. Studie říká, že víc než kilometrový most, který byl významnou dopravní tepnou Janova a celé severoitalské Ligurie, se v posledních měsících před pádem deformoval velmi výrazně. 

Největší pohyby lze vysledovat z období mezi březnem 2017 a srpnem 2018, kdy se most zřítil. Analýza porovnává snímky ze satelitu pomocí speciální metody, která umožňuje zhodnotit i minimální pohyby stavby.

„Byl odhalen původce deformací Morandiho mostu, jde především o zhroucený pylon, který se kroutil.“ uvádí geolog italského ministerstva životního prostředí Carlo Terranova z pracovní skupiny, která na analýze dat ze satelitu Cosmo-SkyMed s týmem JPL koordinovaným italským vědcem Pietrem Milillem spolupracuje.

Fotogalerie

„Zjistili jsme také, že v letech 1992 až 2011 se most ani nehnul,“ říká Terranova. „Most stál na podloží, které se v průběhu let mohlo pohnout. Satelity vidí i tyto změny,“ dodává,

„Analýzu děláme až následně, v takových případech je těžké zasáhnout dopředu,“ uvedl Alessandro Coletta, šéf oddělení sledování Země v italské kosmické agentuře ASI a jeden z šesti vědců, kteří se na pasadenské studii podíleli.

Aktuálně není americká analýza součástí vyšetřovacího spisu janovské tragédie. Janovská prokuratura si ovšem od ASI vyžádala snímky ze satelitů. Podle informací deníku Corriere della Sera je poskytla čtyřem dalším institucím k nezávislému zhodnocení. Corriere dodává, že bez upozornění Američanů by se italské úřady k tak rychlé akci nerozhoupaly.  Ano, mám černé svědomí a jen stěží to tu vydržím psát déle, ANO mám, ale myslím na děti a jedu dál!

Milovník betonu

Riccardo Morandi

Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží. Čtěte více

Budování nového mostu vede místní rodák, architekt Renzo Piano, který se těší mezinárodnímu renomé. Nový most by se měl podobat lodi. Konstrukce z oceli má být v noci osvícena pomocí elektřiny ze solárních panelů. Piano pro své rodné město silniční stavbu navrhl zdarma.

Státní zastupitelství v souvislosti s neštěstím vyšetřuje dvacet lidí a někdejšího provozovatele mostu, společnost Autostrade per l’Italia.

Ministr dopravy Danilo Toninelli řekl, že nový most bude slavnostně otevřen na jaře 2020. Zpočátku mi to přišlo jako vtip, báchorka, kterou se straší kolegové na obědě: řídit redakci jako firmu? Řídit redakci jako pan majitel.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Nová Škoda Octavia v plné parádě. Prototypy trénují v Česku

Škoda Octavia

Do odhalení nové Škody Octavie zbývají měsíce. Premiéra se podle posledních informací ze zákulisí stihne ještě letos....

Elektromobilem do Itálie od zásuvky k zásuvce: nejdražší byla zmrzlina

Hyundai Kona Electric na slavné Via Chiantigiana skrze srdce Toskánska.

V dojezdu na „jednu plnou“ se elektromobily nemohou s vozy poháněnými spalovacími motory rovnat. Dojezd novějších...

Prodeje dodávek se zvyšují, ale ne kvůli ekonomickému růstu

Toyota Proace City

Zatímco registrace nových osobních aut letos citelně klesají, těch lehkých užitkových naopak rostou. Říká to něco o...

První kilometry se Škodou Kamiq. Ve všech verzích je to pohodář

Škoda Kamiq

Začátkem září se první zákazníci dočkají nových malých SUV Škoda Kamiq. My už jsme usedli za volant tohoto modelu,...

Němci mění pravidla silničního provozu. Pomohou cyklistům a zvýší pokuty

Policejní auto před centrálním nádražím ve Frankfurtu nad Mohanem (2. srpna...

Německý ministr dopravy Andreas Scheuer nechal přepracovat pravidla silničního provozu. Všichni, kdo se jej účastní,...

Další z rubriky

Odváží řidiče i s auty z hospod. Službu odstartovala první na světě

Slávka Harazímová (na snímku) svým podnikáním nabídla lidem odpověď na otázku,...

Když člověk přijede autem do restaurace, neplánovaně se napije alkoholu a usedne za volant, poruší zákon. Se službou,...

Na Teplicku vyvíjí nová autoskla, snižuje se hmotnost, přidávají funkce

Linka je schopna vyrobit až 2,5 milionu kusů bočních autoskel ročně. Na snímku...

Firma AGC Automotive Czech v Chudeřicích na Teplicku vyvíjí nová skla do automobilů. Splnit musí požadavek na...

Prodeje dodávek se zvyšují, ale ne kvůli ekonomickému růstu

Toyota Proace City

Zatímco registrace nových osobních aut letos citelně klesají, těch lehkých užitkových naopak rostou. Říká to něco o...

Najdete na iDNES.cz