„Zagorová, je to milá holka.“ Od Jakešova legendárního projevu uběhlo 30 let

Nenápadný socialistický kulturák na okraji Plzně byl místem, kde tehdejší generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ) Miloš Jakeš před třiceti lety přednesl svůj nejslavnější projev. Jednalo se o vystoupení na aktivu funkcionářů KSČ v Západočeském kraji.

osobnosti

Michail Gorbačov

Michail Gorbačov zahájil po nástupu do čela sovětských komunistů v březnu 1985 perestrojku (přestavbu) a glasnosť, tedy politiku otevřeného pohledu na komunistickou minulost země. Historické změny, které postupně vedly k rozpadu sovětského impéria a ke změně politické mapy světa, začaly s nadějemi postupně pronikat i do satelitů tehdejšího Sovětského svazu a v takové atmosféře navštívil Gorbačov (9. až 11. dubna 1987) Prahu. Nebyla to Gorbačovova první ani poslední návštěva v Československu, ale určitě byla nejočekávanější.

Profil

Gustáv Husák

Poslední komunistický prezident Československa Gustáv Husák byl rozporuplnou osobností s osudem plným zvratů. Byl jednou z vůdčích osobností Slovenského národního povstání, prvním slovenským poválečným "premiérem", obětí komunistických čistek a posléze hlavním představitelem tvrdé linie téhož totalitního režimu.

Profil

89 ve společnosti

Řízek s chlebem a pašování. Jaká byla dovolená v Jugoslávii před rokem 1989

Chorvatsko hlásí přinejmenším poslední tři roky rekordní turistické sezóny. Ročně jej navštíví k dvaceti milionům návštěvníků. Může sem jet každý, což byla v dobách socialistické Jugoslávie pro východní totalitní blok nepředstavitelná situace.

ČSSR (ne)inovativní. V závodu se Západem vyniklo jen několik podniků

Těsně po válce se československé ekonomice dařilo vcelku slušně. I díky tomu, že se jí otevřely nenasycené a nenáročné východní trhy. Jenže postupně se zdroje růstu vyčerpávaly a země začala v hospodářském souboji se Západem zaostávat. Bylo třeba začít vyrábět kvalitněji a s nižšími náklady.

30 let svobody