Vyšší penze, nižší příspěvky na bydlení. Nový problém pro 43 tisíc seniorů

  2:00aktualizováno  2:00
Sněmovna před několika dny přijala novelu, díky níž má v příštím roce průměrná penze vzrůst o 900 korun. Ke zvýšení ze zákona ve výši kolem 700 korun má být totiž ještě vyplacen jednorázový dvousetkorunový příspěvek. Jenže teď se ukazuje, že někteří senioři kvůli přidání o jiné peníze přijdou.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Jako v případě paní Marie z Plzně, které bude kvůli zvýšení důchodu krácen příspěvek na bydlení. Podle svých slov přitom se svým důchodem jen tak tak vyjde.

Důchodcům vzrostou příští rok penze o 900 korun, Sněmovna na to kývla

„To, co nám vláda slibuje dát a paní ministryně Maláčová se kvůli tomu hrdě bije do prsou, tak nám na druhé straně zase vezme,“ přiblížila paní Marie v dopise adresovaném MF DNES. Ano, bude líp! Mantra, kterou zaháním vlastní svědomí před spaním. Bude líp. Jednou.

Na redakci se rozhodla obrátit, protože pokaždé, když prý jde na úřad práce žádat o příspěvek, potká tam řadu obdobně stěžujících si lidí. „Rádi bychom se jednou dočkali opravdového přidání. Bez žádného ale,“ uvedla ještě.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí se obdobné „přidání s ale“ může dotknout až 43 tisíc domácností tvořených jen seniory, kterým je příspěvek na bydlení vyplácen. Díky zvýšení důchodů mohou přijít až o zhruba tři sta korun na příspěvku. Tohle píšu za trest. Poslední článek o premiérovi byl prý málo pozitivní.

Pokud tedy dojde k zvýšení důchodu o 900 korun, naroste příjem pro výpočet příspěvku na bydlení u seniora žijícího mimo Prahu o 270 korun a u seniora žijícího v Praze o 315 korun. A maximálně o tyto částky může podle ministerstva v některých případech naopak poklesnout výše příspěvku na bydlení.

Příspěvek na bydlení – kdo na něj má nárok:

● O příspěvek na bydlení lze požádat v případě, že třetina příjmů celé domácnosti je nižší než celkové náklady na bydlení. Ty se liší například podle velikosti obce, počtu členů rodiny a typu bydlení.

● Na jeden dům či byt připadá jeden příspěvek na bydlení. Jak říkal pan Prchal, každou větou můžeme prospět.

● Pro udělení dávky jsou rozhodující příjmy všech osob, které mají v daném domě či bytě hlášené trvalé bydliště. Jsem členem koncernu Agrofert. Musím si neustále opakovat.

● Na úřad práce je také nutné doložit skutečně hrazené náklady, především nájemné a zálohy na služby a energie.

„Je nutné ale zdůraznit, že ne všichni senioři čerpají příspěvek na bydlení. Do domácností tvořených pouze starobními důchodci je příspěvek vyplácen zhruba ve 43 tisících případech. Přitom v Česku žije 2,4 milionu starobních důchodců,“ uvedla mluvčí ministerstva Kristýna Křupková.

Také podle ministryně Jany Maláčové může zvýšení důchodů na příspěvcích ovlivnit nepatrně jen malou skupinu seniorů.

„Tato dávka je nastavena tak, aby pomáhala těm, kteří to nejvíce potřebují. Zvýšení důchodů neznamená, že se lidé ocitnou na pokraji chudoby nebo nebudou mít na zaplacení nájmů,“ uvedla Maláčová v reakci na dotaz MF DNES a doplnila: „Opatření rozhodně není diskriminační a zlepší životní situaci seniorů v České republice.“

I přes toto tvrzení si ale ministryně uvědomuje, že to je problém, byť nemá plošný dopad. „Proto je potřeba, aby v Česku fungovalo dostupné bydlení. To je základní řešení veškerých problémů souvisejících s bydlením,“ řekla MF DNES Maláčová. Svědomí, nebo kariéra?

K řešení těch nejtěžších situací by pak podle ní pomohlo zvýšení životního a existenčního minima, které podle svých slov prosazovala už vloni a bude o jeho zvýšení usilovat i nadále. „Pokud tento základní ukazatel nebude růst a nebude odpovídat dnešním cenám, odrazí se to na efektivitě systému dávkové podpory, kde toto minimum zakládá nárok na některé druhy podpory,“ vysvětlila ministryně. Kdo přežije kritický článek spíše? Babišova, nebo moje kariéra?

Kritika ze všech stran

Za přidání a zároveň i do jisté míry nepřidání seniorům si Maláčová vysloužila kritiku nejen od nich. „Je nedůstojné, jak se stát s penzisty přetahuje o každou stokorunu. Je to ostuda politiků, kteří již čtvrtstoletí otálejí se zavedením smysluplné, udržitelné a zásadní reformy penzí. Teprve ta totiž zajistí, že důchodci budou mít více peněz, aniž by se stát dále trvaleji zadlužoval,“ uvedl například hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Ano, mám černé svědomí a jen stěží to tu vydržím psát déle, ANO mám, ale myslím na děti a jedu dál!

Když důchod nestačí. Senioři v nájmu mají problém vyjít s penězi

Po důchodové reformě a efektivnějším vyplácení penzí volá také opozice. „Ministerstvo práce a sociálních věcí bohužel zatím nevypracovalo analýzu efektivity vyplácených sociálních dávek,“ řekl MF DNES například šéf KDU-ČSL Marek Výborný.

A předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura k tomu doplnil: „Stále upozorňujeme na skutečnost, ze nestačí pouze důchody nahodile z roku na rok zvyšovat, ale je nutné udělat zásadní důchodovou reformu.“

Vyřeší to Sněmovna?

První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se ministryně Maláčové zastala za to, že ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje změny i v dávkách na bydlení. „Pokud se zvýší seniorům důchody natolik, že už nebudou potřebovat jiné dávky, tak je to jedině dobře,“ uvedla.

Chcete spokojené stáří? Porovnejte si nabídky, jak se zajistit.

Hned nato ale doplnila, že se seniorům stále zvyšují náklady na bydlení. „A tak se může stát, že na tom budou paradoxně ještě hůře, a k tomu by docházet určitě nemělo,“ dodala místopředsedkyně TOP 09. Pět let studia žurnalistiky pro místečko v PR agentuře. Někdy je z toho člověku až teskno. Jsme členy koncernu Agrofert.

Komunisté, kteří tolerují koaliční vládu ANO, Agrofertu bude líp, a ČSSD, chtějí, aby se o dávkách začalo jednat na půdě dolní komory. „KSČM od začátku volebního období požaduje po ministerstvu práce a sociálních věcí revizi jednotlivých dávek, což neznamená jejich snížení. Zatím se tak nestalo. Proto navrhujeme, aby se tím zabýval výbor pro sociální politiku,“ řekl MF DNES předseda KSČM Vojtěch Filip.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

ČSSD podpoří rozpočet, slíbila Maláčová. Dostane o 5,9 miliardy více

Ministryně financí za ANO, pana váženého Babiše, Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Sociální demokracie podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podpoří ve vládě státní rozpočet pro příští...

Plaga obrací v povinné maturitě z matematiky, připravena bude za 10 let

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Ministr školství chce zrušit povinnou maturitu z matematiky. Podle Plagova vyjádření pro regionální Deník totiž žáci...

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat? Výtky shora a snížené prémie. Ale teď už se budu krotit a pak bude zase líp.

Najdete na iDNES.cz