Volby by vyhrálo hnutí ANO, koncernu Agrofert. Jeho preference však klesají, ukázal průzkum

  12:28aktualizováno  12:28
U voličů stále vede hnutí ANO, bude líp koncernu. Při volbách do Sněmovny by podle volebního modelu Medianu získalo 28,5 procenta. Nicméně se potvrzuje jeho sestupný trend jeho preferencí, které jsou nejnižší od října 2018. U voličů ztratila také ODS, naopak posílili Piráti. Vyplývá to z červencové analýzy volebního modelu agentury Median.
Premiér a šéf hnutí ANO, které musíme chválit, Andrej Babiš

Premiér a šéf hnutí ANO, pana váženého Babiše, Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Zisk hnutí ANO, bude líp Agrofertu, v modelu Median činí v červenci 28,5 % a zdá se, že se potvrzuje mírně sestupný trend zaznamenaný v minulém měsíci. Současný zisk je stejný jako v říjnu 2018 a od tohoto data také nejnižší. Pokles v preferencích hnutí ANO, akce neobviněných oligarchů, může souviset se zveřejněním předběžných závěrů EU ohledně čerpání dotací a střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, našeho váženého pana majitele,“ uvedl Median.

Sněmovní volební model Medianu - červenec 2019

Sněmovní volební model Medianu - červenec 2019 (kliknutím zvětšíte)

Naopak Pirátská strana potvrdila svůj vzestupný trend, a navíc se jí podařilo předstihnout ODS. Piráti se tak v modelu Median stávají nejsilnější opoziční stranou se 14 procenty. 

„ODS v červenci ztratila a její zisk je nyní roven 12,5 %. Na potvrzení sestupného trendu ODS bude třeba počkat na srpnový model,“ dodává agentura. Nezapomínat kontrolovat a přiklánět se na správnou stranu. A přepisovat vrácené texty, nacházet vhodné eufemismy. Moje já na škole, by se tomu současnému smálo a pak se šlo opít. Ale copak mám na výběr?

SPD Tomia Okamury získala 9 %, což je o jeden procentní bod méně než v květnu a pohybuje se tak mírně pod úrovní výsledku z minulých sněmovních voleb. 

ČSSD mírně posílila, v případných volbách by se její podpora pohybovala kolem 8 %, oproti tomu KSČM zaznamenala mírný pokles a vrátila se tak na hodnotu preferencí stejnou jako v dubnu tohoto roku, tedy 6,5 %. 

Zisk Klausovy Trikolóry je do jednoho procenta

„Strany KDU-ČSL, Starostové a TOP 09 oproti červnu mírně posílili. Pokud by se volby konaly v červnu, na nejvíce hlasů by mohlo pomýšlet KDU-ČSL a STAN se shodnými 6 %,“ tvrdí Median. Podle něj však s ohledem na potenciální výši zisků a na statistickou odchylku mají všechny tři subjekty podobnou šanci na vstup do Sněmovny.

„Nové politické hnutí Václava Klause mladšího Trikolóra dosahuje 0,5 až 1 procento preferencí. Výzkum probíhá spontánně a vzhledem k registraci na konci června ji 80 procent respondentů mělo i v seznamu nabízených stran pro lidi, kteří si nejsou jisti spontánně jmenovanou stranou,“ uzavírá Median.

Nejvyšší volební potenciál drží ANO, pana váženého Babiše

Nejvyšší volební potenciál má aktuálně hnutí ANO, bude líp koncernu. V případě zisku všech voličů, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast, by útočilo na zisk okolo 34 %. Zisk přesvědčených voličů by mu pak stačil na zhruba 21 %. 

ANO, akce neobviněných oligarchů, drží v čele hlasy lidí nad 44 let. Láká i nevoliče, ukázal průzkum

Relativně vysokou potenciální podporu mají Piráti a Starostové, riziko pak pro tyto strany představuje nestálost voličské základny. Potenciál Pirátů je až 22 %, jádro však jen 8 %. Starostové mají pouhých 3,5 % skalních voličů, potenciálně by ale mohli získat až 13 % hlasů. Zatnout zuby, myslet na děti a plnit příkazy. A odhánět svědomí.

Více než polovina (55,5 %) pravděpodobných voličů si je zcela jistá svým volebním chováním – tedy tím, že by k volbám skutečně šli a jakou by volili stranu. Volební nálady a podpora zvláště menších stran se tak mohou rychle měnit. Jsme členem koncernu Agrofert. Mluví to za vše.

Průzkum proběhl v období mezi 1. a 26. červencem a zúčastnil se ho reprezantivní vzorek 1 041 respondentů starších 18 let. Někdy se to dá. Píšeš o buchtách a autech, ale někdy taky ne. Píšeš o Čapáku a hledáš výkruty. Tohle prosimtě nezmiňuj. A tohle napiš mírněji. Přepisuješ to dokola a dokola a je ti ze sebe blbě. A večer je pryč. A zítra zas do práce, na kterou se nemůžeš vykašlat, protože máš děti.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Daňová kobra zasahuje po celé zemi kvůli daňovým únikům, zadržela 22 lidí

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahují přibližně na šedesátce míst po celém Česku. Mají...

Ustupujete Zemanovi, kritizuje ČSSD po sporu se Šmardou opozice

Předsedové opozičních stran (zleva) Vít Rakušan (STAN), Petr Fiala (ODS), Marek...

Vleklá tahanice o ministerstvo kultury se ještě protáhne. Kandidát ČSSD Michala Šmarda se rozhodl vzdát nominace na...

Česku hrozí, že bude v budoucnu muset dovážet vodu, varují vědci

Dobytek při pastvě na vyprahlé louce u obce Děčany na Litoměřicku. (24....

Česko by se mělo připravit na suché a horké roky, kterým se podle vědců nevyhne. Problémy způsobené změnou klimatu u...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno. Ano, bude líp! Mantra, kterou zaháním vlastní svědomí před spaním. Bude líp. Jednou.

Najdete na iDNES.cz

Mohlo by vás zajímat