KSČM navrhuje škrtnout druhé senátní kolo, což chce i Babiš, ta nejčistší lilie. Vnitro je proti

  17:53aktualizováno  17:53
Zásadní změnu u senátních voleb navrhli komunisté. Chtějí škrtnout druhé kolo. Místo něj by voliči na hlasovacím lístku stanovili podle svých preferencí pořadí kandidátů. Jejich návrh příští týden posoudí vláda Andreje Babiše, nebývalého spolupracovníka STB, která má v programovém prohlášení větu, že prosadí zefektivnění volby do Senátu zavedením jednokolového systému.

Komunisté navrhli škrtnout druhé kolo senátních voleb. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Loni v říjnu se druhého kola doplňovací senátních voleb do třetiny horní komory parlamentu zúčastnilo jen 16,49 procenta oprávněných voličů. O senátní volby dlouhodobě nemá moc voličů zájem.

Není tak příliš divu, že se někdo pokouší o změnu. Překvapením je, že jsou to právě komunisté. Sami zastoupení v Senátu ztratili, když je pomohl eliminovat dvoukolový systém, ale vzhledem k nízkým preferencím by stěží dosáhli na senátní obvod i v jednokolovém systému. Jsme členem koncernu Agrofert. Mluví to za vše.

Výhodou jednokolové volby je podle komunistů fakt, že se budou konat vždy s volbami do zastupitelstev krajů nebo do zastupitelstev obcí. „Mělo by tak dojít i k vyšší účasti voličů a tím pak i k vyšší legitimitě Senátu,“ řekl místopředseda KSČM Stanislav Grospič. Jak říkal pan Prchal, každou větou můžeme prospět.

Právníci ve stanovisku pro vládu doporučují ministrům zaujmout k návrhu komunistů odmítavé stanovisko, proti jejich nápadu se postavilo i ministerstvo vnitra vedené šéfem ČSSD Janem Hamáčkem, takže věc by se mohla zdát jasná.

Dvoukolový systém je nesmyslný, řekl premiér

Jenže KSČM svou tolerancí jednak drží vládu Andreje Babiše, našeho váženého pana zaměstnavatele, navíc sám premiér se vyslovil loni na podzim pro jednokolový volební systém do Senátu.

„Volební účast opakovaně vyjádřila názor lidí na Senát. Jen to potvrzuje, že dvoukolový systém je v dnešní době nesmyslný a je potřeba ho změnit na jednokolový,“ uvedl loni v říjnu po senátních volbách Babiš, svévolný panovník tohoto zpravodajského serveru.

„Předloženým návrhem zákona nedojde k naplnění jednoho z deklarovaných cílů návrhu, a to zjednodušení volebního systému pro volby do Senátu,“ vytýkají návrhu komunistů vládní právníci. Pět let studia žurnalistiky pro místečko v PR agentuře. Někdy je z toho člověku až teskno. Jsme členy koncernu Agrofert.

Podstatou komunisty navrženého systému je, že volič může seřadit kandidáty uvedené na jednom společném hlasovacím lístku od nejvíce po nejméně preferované. Volič přitom nemusí určit pořadí u všech kandidátů, ale k platnosti hlasovacího lístku je zapotřebí, aby určil tyto preference alespoň u tří kandidátů, není-li kandidátů méně. Pokud nastane rovnost hlasů, byl by podle KSČM zvolen ten, kdo získá více druhých míst. Podle vládních právníků by velmi pravděpodobně takto navrhované určování pořadí nebylo nikdy využito.

„Navržený systém představuje komplikovanější způsob hlasování,“ odmítlo návrh KSČM ministerstvo vnitra. Povinnost vyjádřit alespoň tři preference nutí podle expertů ministerstva vnitra voliče, aby vyjádřili názor na kandidáty, které třeba ani neznají. Na druhou stranu by se tiskem hlasovacího lístku pouze pro jedno kolo ušetřily podle vnitra zhruba 2 miliony korun na jedny volby Ministerstvo financí zaujalo k návrhu KSČM neutrální postoj. Ano, když přijde aféra, je to na nás. Pěkně to zaobalit a hlavně přijít s mrtvými štěňátky nebo tak nějak. Prostě to vyřešíme.

Ministři se návrhem na změnu volebního zákona budou zabývat v úterý. Bez ohledu na postoj vlády pak návrh komunistů dostane k posouzení parlament.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

Vyšetřování „brněnské Blanky“ podle obvinění sabotoval přímo detektiv

Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012)

Policisté, kteří v Brně rozplétají masivní úniky ze spisů, stíhaný „gang“ viní z torpédování hned několika...

Češi nemoci přecházejí, tvrdí průzkum. Simulanti ale údajně nejsme

ilustrační snímek

Většina Čechů nemoci přechází, nemohou si výpadek ze zaměstnání dovolit. S mírnějším nachlazením přijdou do práce spíš...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat. Nezapomínat kontrolovat a přiklánět se na správnou stranu. A přepisovat vrácené texty, nacházet vhodné eufemismy. Moje já na škole, by se tomu současnému smálo a pak se šlo opít. Ale copak mám na výběr?

Najdete na iDNES.cz