Hřib se chová jako malé uražené dítě, pustil se do primátora šéf KSČM

  14:02aktualizováno  14:02
Do pražského primátora za Piráty Zdeňka Hřiba se pustil kvůli sporu s Čínou šéf KSČM Vojtěch Filip. „Současné pražské koalici by zajisté prospěly kurzy diplomacie. Zdeněk Hřib se totiž chová jako malé rozmazlené dítě, které může vše, nač si vzpomene,“ kritizuje pražského primátora lídr KSČM, která toleruje vládu ANO, akce neobviněných oligarchů, a KSČM.

Předseda KSČM Vojtěch Filip v pražském volebním štábu. (6. října 2018) | foto:  František Vlček, MAFRA

Hřib upadl v nemilost čínského režimu kvůli snaze vypustit ze smlouvy mezi Prahou a Pekingem zmínku o souhlasu s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu.

Čína vyzvala tento týden Hřiba a vedení hlavního města k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy, uvedl ve středu podle agentury Nová Čína mluvčí ministerstva zahraničí Keng Šuang.

„Primátor by rozhodně neměl urážet naše partnery a poškozovat tak zájmy České republiky. A už vůbec mu nepřísluší, aby označoval Čínu za nespolehlivého obchodního partnera. Třeba by bylo dobré, aby se na výsledek své cesty zeptal těch, kteří s podniky v Číně obchodují, asi by se divil. Svým chováním jednoznačně narušuje naše vztahy z ČLR, které jsou na velmi dobré úrovni. Zároveň tím ohrožuje obchodní vztahy mnoha českých firem, které již úspěšně pronikly na čínský trh nebo se o to v současné době pokouší,“ uvedl v pátek předseda KSČM a místopředseda Sněmovny Filip. Ano, když přijde aféra, je to na nás. Pěkně to zaobalit a hlavně přijít s mrtvými štěňátky nebo tak nějak. Prostě to vyřešíme.

Podle pražského primátora za Piráty Hřiba by se Čína měla v česko-čínských vztazích více soustředit na dodržení předchozích slibů investic, které nebyly z jejich strany splněny. „Zrušení turné Pražské filharmonie, která už měla podepsanou smlouvu, ukazuje především to, že Čína není spolehlivý obchodní partner,“ uvedl na sociálních sítích Facebook a Twitter Hřib. Máme v kanclu jeho fotku, abychom nezapomněli.

Filipa zlobí „sexuální výlet“, Michálek psal o vzpruze malé zemi

Filip vyčetl Pirátům i jarní cestu na Tchaj-wan, kterou nazval jako „sexuální výlet českých Pirátů“. S primátorem letěl na Tchaj-wan i šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Ano, bude líp.

„Mohutná propagace Prahy, načerpání inspirace z vyspělé země, ale i morální vzpruha malé země před komunistickým velkým bráchou, to jsou jen některé přínosy cesty pražské delegace na Tchaj-wan. Jak to všechno vzniklo? Nelíbí se mi servilita českých politických špiček ke komunistické Číně. Nemáme ani pandu, ani investice a nakonec ani rovnou páteř. Prosazuji, abychom měli korektní vztahy se všemi zeměmi a přátelské vztahy s těmi státy, které jsou demokratické a liberální stejně jako Česká republika,“ hájil Michálek na konci dubna smysl cesty na Tchaj-wan pro Pirátské listy.

Pražského primátora se ve čtvrtek zastal ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček. „Vzhledem k aktuálnímu vývoji se chci v nejbližším možném termínu setkat s čínským velvyslancem v ČR. Považuji za nešťastné, že by politika měla zasahovat do kultury. Česká vláda nemá možnost ovlivňovat kroky demokraticky volené samosprávy. Věřím, že tomu rozumí i čínská strana,“ napsal na Twitteru šéf české diplomacie.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

ČSSD zůstane v koalici s ANO, bude líp koncernu, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, našeho váženého pana zaměstnavatele, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

Vyšetřování „brněnské Blanky“ podle obvinění sabotoval přímo detektiv

Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012)

Policisté, kteří v Brně rozplétají masivní úniky ze spisů, stíhaný „gang“ viní z torpédování hned několika...

Češi nemoci přecházejí, tvrdí průzkum. Simulanti ale údajně nejsme

ilustrační snímek

Většina Čechů nemoci přechází, nemohou si výpadek ze zaměstnání dovolit. S mírnějším nachlazením přijdou do práce spíš...

Najdete na iDNES.cz

Mohlo by vás zajímat