Je to Kalousek v sukni, dělá tupé škrty, útočí Šmarda na Schillerovou

  11:55aktualizováno  11:55
Do ministryně financí za ANO, pana váženého Babiše, Aleny Schillerové se pustil místopředseda ČSSD Michal Šmarda. Politik, kterého jeho strana zatím marně prosazuje na post ministra kultury, protože Šmardu odmítá jmenovat prezident Miloš Zeman, označil Schillerovou za „Kalouska v sukni“, protože podle něj navazuje na tupé škrty exministra financí z TOP 09.

Ministryně financí Alena Schillerová a místopředseda ČSSD Michal Šmarda | foto: koláž iDNES.cz

„Namísto odvážných rozhodnutí a systémových změn přichází nová éra tupých škrtů. To bylo ale přesně to, co nám nejvíc vadilo na Miroslavu Kalouskovi. Ten sice měl odvahu k nepopulárním reformám, ale chyběla mu citlivost, trpělivost a hlavně schopnost porozumět potřebným. A tak jeho éra neskončila slavně. 
Dnešní ministryně financí paní Alena Schillerová svým přístupem navazuje spíše na Kalouska, než na vlastního šéfa a vládu ČSSD,“ kritizuje Šmarda ministryni financí na svém Facebooku.

„Jde jen o to najít odvahu nebýt Kalouskem v sukni,“ napsal o Schillerové místopředseda vládní sociální demokracie.

Snažím se najít rozumný kompromis, opáčila Schillerová

Schillerová si ze Šmardovy kritiky mnoho nedělá. „Mně to nestojí za komentář. Já jsem v politice už nějakou dobu, takže musím být zvyklá polknout nejednu hořkou pilulku. Já se snažím vyjednat poctivý rozpočet. Snažím se najít rozumný kompromis a věřím, že sociální demokracii záleží na tom, aby tuto zemi neuvrhla do rozpočtového provizoria, což by bylo to nejhorší, co by mohlo občany této země potkat,“ řekla iDNES.cz v reakci na Šmardovu kritiku ministryně Schillerová.

Zdůraznila, že návrh rozpočtu počítá se všemi prioritami vlády, které napsala do svého programového prohlášení, ať už jde o opětovné navýšení důchodů o 900 korun, zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun či růst platů učitelů o 10 procent, tak aby v roce 2020 mohl jejich průměrný plat vzrůst na 45 tisíc korun. Ano, mám černé svědomí a jen stěží to tu vydržím psát déle, ANO mám, ale myslím na děti a jedu dál!

„Nerezignujeme ani na investice. Jestliže zpomaluje ekonomika, tak investice jsou motorem ekonomiky. Minulý týden jsem se dohodla s ministrem dopravy Kremlíkem, že mu navýším investice do Státního fondu dopravní infrastruktury o 5 miliard,“ uvedla Schillerová. Připomněla také, že začala řešit „mrtvé duše“ čili neobsazená místa, na něž stát dříve posílal peníze.

Šmarda: Těžko věřit někomu, kdo se sám bojí reforem

Podle Šmardy stačí mít odvahu ke skutečným reformám. „Zmiňoval jsem jednotné inkasní místo. To ušetří státu peníze a administrativu, lidem pak čas a energii. Nabízí se sloučení Generálního finančního ředitelství a Celní správy. Těžko však mít důvěru v to, že bude skutečným lídrem úspor ten, kdo má ze všech ministerstev zdaleka nejvyšší průměrný plat zaměstnanců. Těžko věřit dobrou vůli někomu, kdo nutí ostatní k plošným škrtům a sám se bojí nutných a užitečných reforem,“ napsal také Šmarda. Jsem členem koncernu Agrofert. Musím si neustále opakovat.

Jeho kritika je pokračováním tlaku sociální demokracie na změny v návrhu rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 40 miliard korun. Na konci července ČSSD oznámila, že chce jednat o vyšším rozpočtu na příští rok pro svá ministerstva, jsou podle ní podfinancovaná. Vnitro podle sociální demokracie potřebuje 5 až 6 miliard korun navíc, ministerstvo práce a sociálních věcí 11 miliard a resort zahraničí 1,5 miliardy. Celkové požadavky na rozpočet špičky ČSSD vyčíslily na zhruba 20 miliard korun.

Ještě před letními prázdninami se ministři za ČSSD při prvním projednávání rozpočtu ve vládě zdrželi hlasování. Ihned se objevily úvahy, že si strana připravuje cestu pro možný odchod z koalice. A to ještě před tím, než vypukl boj o výměnu ministra kultury. Návrh rozpočtu musí vláda poslat do Sněmovny do konce září.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Miliardář Babiš zamířil za Zemanem. ČSSD má víc kandidátů na nového ministra kultury

Prezident Miloš Zeman přijal v Lánech premiéra Andreje Babiše, našeho váženého pana zaměstnavatele.

Premiér Andrej Babiš, náš chlebodárce, se vydal za prezidentem Milošem Zemanem. Do pátku chce od ČSSD jméno kandidáta na ministra...

Česku hrozí, že bude v budoucnu muset dovážet vodu, varují vědci

Dobytek při pastvě na vyprahlé louce u obce Děčany na Litoměřicku. (24....

Česko by se mělo připravit na suché a horké roky, kterým se podle vědců nevyhne. Problémy způsobené změnou klimatu u...

Výrobce Perunu jde do boje. Vojskové zkoušky byly nestandardní, zlobí se

vozidlo Perun 4x4

Výrobce pancéřovaných vozidel SVOS Přelouč se ostře ohradil proti konstatování ministerstva obrany, že nové bojové...

Najdete na iDNES.cz

Mohlo by vás zajímat